20 maj, 2026

Persontåg rullar in i Skellefteå under Tågets dag

Den 30 maj rullar ett persontåg från Norrtåg in i centrala Skellefteå när Tågets dag arrangeras som en del av Society Expo 2026. Under dagen får besökare möjlighet att kliva ombord på tåget, möta aktörerna bakom Norrbotniabanan och ta del av framtidens resande längs Norrlandskusten.

Tågets dag blir ett publikt familjeevent där Trafikverket, Skellefteå kommun, Norrtåg, kommunerna längs Norrbotniabanan, Skellefteå buss och Länstrafiken samlas för att visa hur framtidens hållbara resande och samhällsutveckling hänger ihop.

– Tågets dag är en viktig milstolpe. Här får vi möjlighet att göra framtiden lite mer konkret. Det handlar både om att skapa förståelse för vad Norrbotniabanan kommer att betyda och att ge människor en känsla av det som nu är på väg att bli verklighet längs hela kuststråket, säger Elisabeth Sinclair, projektledare för Norrbotniabanegruppen.

Skellefteå är idag Sveriges största stad utan persontrafik på järnväg. När tåget nu rullar in blir det därför en symbolisk försmak av den framtida trafik som Norrbotniabanan möjliggör.

– Det finns idag ett stort glapp längs kusten. Med Norrbotniabanan kan vi nå fler orter och skapa ett helt annat sammanhang för resandet. Tågets dag ger en första inblick i det, säger Joakim Berg, vd för Norrtåg.

Under dagen byggs ett eventområde upp norr om Sara kulturhus, på Södra Järnvägsgatan 41.

Besökare kommer bland annat att kunna:

  • Kliva ombord på ett modernt persontåg
  • Möta aktörerna bakom Norrbotniabanan
  • Uppleva framtidens resande på nära håll
  • Ta del av aktiviteter för hela familjen
  • Lyssna till en livepodd på Torgscenen om tågets återkomst

– Vi vill visa hur Norrbotniabanan hänger ihop med stadsutvecklingen i Skellefteå. Det handlar om mer än järnväg. Det handlar om hur vi bygger en attraktiv, tillgänglig och hållbar stad för framtiden. Under dagen berättar vi även om planeringen av våra framtida resecentrum i Bureå, Skellefteå och Byske, säger Lisa Gahm, projektledare för Norrbotniabanan, Skellefteå kommun.

Projektet kommer att påverka utvecklingen längs hela Norrlandskusten under lång tid framöver.

– Norrbotniabanan är ett av Sveriges största infrastrukturprojekt. Under Tågets dag vill vi ge en bild av hur vi planerar och bygger, och vad det innebär för människor längs hela sträckan, säger Sofia Jonsson, projektledare för Norrbotniabanan, Trafikverket.

Under dagen medverkar även Olof Wretling i rollen som ”den allvetande lokföraren”, känd från Norrbotniabanegruppens podd. Tillsammans med Elisabeth Sinclair och Eva Lundqvist deltar han i en livepodd på Torgscenen om tågets återkomst till Skellefteå. Efter livepodden leder han publiken vidare genom staden till eventområdet för Tågets dag.

– Som allvetande lokförare har jag väntat länge på att få ropa ”avgång” i Skellefteå. Det kommer jag att göra efter livepodden, och då hoppas jag att många vill följa med mot eventområdet och uppleva känslan av att kliva på ett persontåg i Skellefteå, säger Olof Wretling.

Dagen efter Tågets dag, den 31 maj, spelar Olof Wretling föreställningen Kaffet på Sara kulturhus, en berättelse som utspelar sig på en tågresa mellan Umeå och Stockholm.

Tågets dag arrangeras lördag 30 maj 2026 klockan 11.00–15.00 på Södra Järnvägsgatan 41, Skellefteå som en del av Society Expo 2026.

För mer information, kontakta:

Talesperson
Elisabeth Sinclair Projektledare, Norrbotniabanegruppen

Praktisk information
Eva Lundqvist Biträdande projektledare, Norrbotniabanegruppen

Övriga medverkande nås via ovanstående kontaktpersoner.

Pressbilder

Tågbilder

Olof Wretling som den allvetande lokföraren  Foto: Patrick Degerman

Poddbild  Foto: Patrick Degerman
(Från vänster: Eva Lundqvist, Olof Wretling, Elisabeth Sinclair)

 

Mer om Norrbotniabanan

 

Aktuellt

I detta flöde lyfter vi tips, information, aktuella händelser och event kopplat till vårt arbete med Norrbotniabanan.
Läs mer

Bloggen

Elisabeth Sinclair, projektledare på Norrbotniabanegruppen, skriver fritt om aktualiteter kopplat till Norrbotniabanan.
Läs mer

Podden

I Norrbotniabanegruppens podd diskuterar Eva Lundqvist och Elisabeth Sinclair aktuella händelser kopplat till Norrbotniabanan tillsammans med den allvetande lokföraren (gestaltad av Olof Wretling).
Läs mer

Bilder

Vi har samlat bilder som är fria att använda vid kommunikation som rör Norrbotniabanan.
Läs mer

Dokument

Här listar vi rapporter, remissvar och annat läsvärt.
Läs mer

Pressmeddelanden

Pressmeddelanden från Norrbotniabanan AB samt Norrbotniabanegruppen.
Läs mer